
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6 mm |
| Width | 4.58 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 5.9 mm |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Socket (Female) |
| Number of Contacts | 2 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| Fastening Type | Ramp |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Female |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Termination Post Length | 3 mm |
| Contact Pitch | 2 mm |
Stock: 150
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42576
Ext.Price$0.42576
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42576 | $0.42576 |
| 10 | $0.37019 | $3.70190 |
| 25 | $0.33855 | $8.46375 |
| 50 | $0.31510 | $15.75500 |
| 100 | $0.29327 | $29.32700 |
| 300 | $0.27296 | $81.88800 |
| 500 | $0.25405 | $127.02500 |
| 1000 | $0.23645 | $236.45000 |
| 3000 | $0.22007 | $660.21000 |
| 5000 | $0.20483 | $1024.15000 |
| 10000 | $0.19065 | $1906.50000 |
